Katapult

Katapult je česká rocková skupina, vzniklá v roce 1975. Žánrově se jedná o hard-rockovou kapelu, v rámci tohoto zařazení patří spíše mezi ty „měkčí“, pohybuje se na pomezí hard-rocku a popu.

Zakladatelem a vůdčí osobností je kytarista a zpěvák Oldřich Říha, druhým stabilním členem kapely byl baskytarista Jiří „Dědek“ Šindelář. Původně se skupina jmenovala Mahagon do roku 1974 působila v Západočeském kraji. Po úředním zákazu se přesunula do Prahy. Název Katapult přinesl s sebou nový bubeník Anatoli Kohout.

Skupina se po celou dobu své existence potýkala s „nepřízní“ osudu v podobě bubeníků, kterých se v ní vystřídalo několik: Vladimír Krampol (krátce v roce 1975), Anatoli Kohout, Jaroslav Kadlec, Milan Tutsch, Jiří Stárek, Pavel Lopata, Milan Balcar, Michal Šindelář.

Hudba pochází vesměs od Oldřicha Říhy, texty většinou od Ladislava Vostárka. Kromě něj textovali pro Katapult mimo jiné také Pavel Vrba, Pavel Půta, Michal Vukovič, Milan Flanderka, F. R. Čech, nebo L. F. Hagen.

Katapult za svou dlouhou a úspěšnou historii odehrál cca 7000 koncertů a v prodeji hudebních nosičů se mezi českými kapelami zařadil na druhé místo za Olympic. Dvakrát zvítězil v posluchačské soutěži Zlatý slavík. V roce 2007 byl uvedeno do Beatové síně slávy v kategorii hudebních skupin.


Historie Katapultu v datech
1975 – plzeňská skupina Mahagon, v níž působí Oldřich Říha a Jiří „Dědek“ Šindelář, se přejmenovává na Katapult.
1976 – Katapult vydává svůj první singl se skladbami Půlnoční závodní dráha a Lesní manekýn.
1977 – Katapult získává profesionální registraci u Středočeského krajského kulturního střediska. Avšak paradoxně v některých krajích má skupina zákaz vystupování.
1978 – vychází první LP deska Katapult, které se prodá 150 000 kusů. Skupina má však zakázáno vystupovat v Praze.
1979 – úspěšné slovenské turné, zájezdy do tehdejšího NDR a Polska a 1. místo v anketě Zlatý slavík.
1980 – vychází LP Katapult 2006, které má prodejní úspěch. Znovu první místo v anketě Zlatý Slavík. Dochází k zákazu vydávvání dalších desek skupiny Katapult a skupina pomalu mizí z rádia, televize i novin.
1981 – Katapult se potýká se zákazem hraní a vydávání desek.
1982 – funguje neoficiální Fan klub Katapultu, pomocí kterého jsou distribuovány nahrávky a texty Katapultu
1983 – dokončena kniha Oldřicha Říhy „Případ Katapult“, Říha kromě toho vydává sólový singl Diskomóda. Katapult chystá nový koncertní program Hrajeme dál.
1984 – vychází kniha Pavla Frýborta „Jen jednou dostat šanci“. Kniha popisuje autentické příhody z koncertů a turné. Namísto názvu skupiny Katapult je však používán název Paralax.
1985 – vychází další sólový singl Oldřicha Říhy: Nesmíš dát jenom na zdání/Obyčejný rock´n´roll. Zákaz Katapultu se uvolňuje a Panton vydává singl: Motorka/Signál „odjezd“.
1986 – skupina se po období zákazu vrací do nahrávacích studií. Vzniká nové LP Rock de Luxe.
1987 – zákaz je definitivně zrušen a skupina se vrací i do médií.
1988 – Katapult hodně koncertuje a vydává živé album Pozor, rock! - Live 1988.
1989 – Katapult vydává nové album …a co rock´n´roll!!! Katapult absolvuje turné s kapelami Kern, Elán a Winter´s Reign.
1990 – po patnácti letech Katapult přerušuje svoji činnost, Jiří „Dědek“ Šindelář odjíždí do USA. Olda Říha spolupracuje se zpěvačkou a herečkou Lenkou Kořínkovou a zakládá vlastní vydavatelskou firmu Pop and Rock.
1991 – vychází album Taste Of Freedom. Vychází (později „pozlacené“) Hit album s výběrem nejznámějších starších skladeb.
1993 – Katapult se vrací na pódia, vystupuje v roli předkapely Deep Purple v Praze. Vychází CD „13 fláků od Kaťáků“ jako pocta různých umělců této skupině.
1994 – Vychází Hit Album 2 obsahující mimo jiné jako bonus i Říhovy sólové skladby z osmdesátých let.
1995 – kapela slaví 20 let své činnosti novou deskou Chodníkový blues a mimo jiné koncertuje se slavnými kapelami Slade, Status Quo a Sweet.
1996 – vychází kniha Petra Bošnakova Katapult Story a Říha vydává sólové album No Vocal!
1998 - Katapult vystupuje na koncertě Deep Purple a Status Quo v Praze jako „special guest“.
1999 – vychází album Konec srandy.
2000 – Katapult slaví 25 let. Vychází Zlatá deska – 25 let Live.
2001 – kapela intenzivně koncertuje.
2002 – Vychází Hit album 3.
2003 – Olda Říha slaví 40 let na pódiu. Pro tuto událost si vybral plzeňské divadélko JONÁŠ, kde v roce 1963 poprvé vystupoval a proto zde oslavil i svých „čtyřicet hudebních let“ a to v kruhu svých přátel a souputníků. Zahrál tam naživo kromě českých skladeb i anglické písničky, kterými vzdal hold svým vzorům – Rolling Stones, The Byrds, The Small Faces, Them.
2005 – výroční rok: Katapult slaví 30 let své činnosti. Vychází nové album Všechno nebo nic. Vychází taktéž první DVD ( a zároveň další CD) Katapultu - Long Live Katapult.
2006 – vychází další z mnoha výběrů ze starší tvorby - album Grand Greatest Hits. Katapult hraje na Pražském hradě.
2007 – Katapult stále neúnavně koncertuje v Čechách, na Moravě i na Slovensku a to s programem nazvaným Grand Greatest Hits Tour
2007 – Skupina utržila krutou ránu osudu v podobě úmrtí dlouholetého bubeníka Anatoli "Tolji" Kohouta.
2008 – Katapult koncertuje v rámci posledního turné "Na rozloučenou..." s novým bubeníkem K. Kášou Jahnem.
2009 – 5. ledna zemřel Jiří „Dědek“ Šindelář

Skupina založena: 1975

127 se líbí, 7 se nelíbí